Meet Wavey Corn! Personality: Thankful.
There's nothing I appreciate more than spending my days in the warm embrace of a sunbeam, reminding everyone to count their blessings.
This pal will always remind you to be thankful for every day, Wavey believes that each day is a new day to find small things to appreciate in life. Whether it's a cloud in the sky or being able to enjoy a meal with a pal, nothing is ever taken for granted.
Wavey Corn is a plush that radiates warmth, designed with a golden yellow body mimicking the kernels of corn. He has a tuft of soft green at the top, resembling the silk of corn, & cozy green feet. His face is stitched with a content smile & rosy cheeks, embodying the spirit of thankfulness in every thread.
| Brand | Palm Pals |
|---|---|
| Height | 14cm |
| Width | 9cm |
| Depth | 9cm |
| Material | All new materials. Polyester fiber, plastic pellets. |
| Colour | Yellow & Green |
| Washing Information | Surface washable. Spot clean or hand wash only. Do not tumble dry, iron, bleach or dryclean. |
| Age Group | 36 months+ (3 years+) |
| Design | Fruit & Veg |