|
Meet Chewy Beaver! Personality: Constructive.
There's nothing I love more than transforming a rough log into a stunning piece of furniture, who needs tools when you've got teeth like mine!
Ever since being a young pal, Chewy has loved changing things up at home. What started as a humble hobby of gnawing logs into furniture, has now evolved into a whole home improvement business! Chewy knows exactly what stain will make the grain of wood really pop, or where your new cabinet fits best, this beaver is always helping to make improvement happen.
Chewy is a soft, brown plush beaver with a friendly face, complete with a cute little nose, and his signature beaver teeth are perfectly stitched in white.
| Brand | Palm Pals |
|---|---|
| Height | 14cm |
| Width | 8cm |
| Depth | 12cm |
| Material | All new materials. Polyester fiber, plastic pellets. |
| Colour | Brown & Cream |
| Washing Information | Surface washable. Spot clean or hand wash only. Do not tumble dry, iron, bleach or dryclean. |
| Age Group | 36 months+ (3 years+) |
| Design | Forest |