Meet Amazonia Pink Dolphin! Personality: Snazzy.
Im all about confidence, color, & making a splash, literally! I swim through trends like a current, always two fins ahead of whats in. Whether Im blending the perfect blush with sea sparkles or adjusting a fin-flip for flair, I believe fabulous is a lifestyle.
With a flair for fashion thats as vibrant as her pink hue, Amazonia swims from coral to cove, ensuring every fish & crustacean is looking their best. Inventor of the first-ever water-proof makeup, Amazonia believes that a little sparkle can make any wave seem smaller & any ocean a bit brighter.
Amazonia Pink Dolphin is a stunning plush in a soft, rosy pink hue, with a sleek dolphin shape & a smile that radiates glamor. Her soft details & graceful fins give her a signature look, like a true icon of the sea.
| Brand | Palm Pals |
|---|---|
| Height | 12cm |
| Width | 10cm |
| Depth | 10cm |
| Material | All new materials. Polyester fiber, plastic pellets. |
| Colour | Pink & White |
| Washing Information | Surface washable. Spot clean or hand wash only. Do not tumble dry, iron, bleach or dryclean. |
| Age Group | 36 months+ (3 years +) |
| Design | Aquatic |