|
Irresistibly soft in a baby pink coloured fur made from recycled fibres, Bashful Pink Bunny Comforter features our beloved Bashful Bunny signature long lop ears, a pink suedette nose and embroidered eyes. Designed with an un-stuffed body yet delicately squashy paws and bobble feet, making it easy for little hands to grab hold of and comfort themselves.
| Brand | Jellycat |
|---|---|
| Height | 27cm |
| Width | 20cm |
| Depth | 7cm |
| Material | Main Body: New & Recycled Polyester. Inner Filling: Recycled Fibres. |
| Colour | Pink |
| Washing Information | Gentle machine wash (30 degrees celcius only) with mild detergent. Do not tumble dry, bleach, iron or dry clean. |
| Age Group | Birth+ |
| Design | Baby Jellycat |